Rodzinę alkoholową stanowi zarówno jeden z rodziców, jak i obydwoje. Sytuacja dziecka wychowującego się w rodzinie alkoholowej jest bardzo trudna i stresująca. Atmosfera często bywa napięta. Występuje chaos i zaburzenie ról. Rodzice już ich nie pełnią, ponieważ tata pije, a mama jest skoncentrowana na problemie taty i nie ma czasu zająć się dzieckiem i jego potrzebami. Rodzina z problemem alkoholowym jest często nazywana rodziną dysfunkcyjną, czyli taką, w której rodzice nie wypełniają w wystarczającym stopniu funkcji opiekuńczych. Jaka jest rola dzieci w rodzinie alkoholowej?(więcej…)
Kiedy osoba żyjąca z osobą uzależnioną dojrzeje do decyzji, by skorzystać z profesjonalnej pomocy, w gabinecie często pada pytanie, co mogę zrobić żeby on/ona przestał pić? Czy mogę go/ją zmusić do leczenia? Uzależnienie od alkoholu w Polsce leczy się dobrowolnie, są jednak pewne wyjątki.
Pierwszą więzią, jakiej dziecko doświadcza, jest relacja z rodzicami. Staje się ona w pewnym sensie „matrycą” dla innych relacji dziecka w przyszłości. Co zatem dzieje się, kiedy rodzice są niedojrzali i nie umieją stworzyć bezpiecznej więzi? Lindsay C. Gibson w swojej książce pt. „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców” przedstawia wiele przykładów takich sytuacji.(więcej…)
Nadmierne korzystanie z telefonu czy komputera jest tematem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Często jest też źródłem napięć i domowych konfliktów. Rodzice zastawiają się, czy korzystanie z tych sprzętów mieści się jeszcze w normie, czy może dziecko jest już uzależnione od elektroniki. Trudność, jaką dorośli napotykają w rozmowach ze swoimi dziećmi jest zwykle brak chęci z ich strony, aby ograniczyć korzystanie z tych sprzętów. Jak zatem rozwiązać ten problem?