OSKAR I PANI RÓŻA Eric Emmanuel Schmitt

Choroba dziecka według E. E. Schmitta

“Oskar i Pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta to niezwykle poruszająca, niełatwa  lektura. Podejmuje bardzo trudny temat, jakim jest choroba dziecka. Powieść w niezwykły sposób  ukazuje nam, z czym muszą mierzyć  się śmiertelnie chore dzieci. Autor opisuje 10-letniego chłopca, który wykazuje niezwykłą dojrzałość, podobnie jak większość dzieci dotkniętych poważną chorobą.

(więcej…)

Czytaj więcej
lęki dzieci

Lęki dziecka- jak mu pomóc?

Lęki dziecka wielokrotnie stanowią wyzwanie w życiu rodziców. Ważne jest wówczas , by jak najlepiej wspierać je w radzeniu sobie z tą negatywną emocją. Warto podkreślić, że lęk nie równa się strachowi. Jaka jest zatem różnica między obiema emocjami? Jak rodzic może pomóc dziecku w przeżywaniu lęku? (więcej…)

Czytaj więcej
ataki paniki

Ataki paniki, czyli lęk paniczny.

Lęk przed śmiercią dotyczy wszystkich ludzi. Jedni z nas odczuwają go silniej. Inni doświadczają go rzadziej, z mniejszą częstotliwością. Osoby cierpiące na ataki paniki dość często wiążą ich objawy z nadchodzącą śmiercią. Podczas lęku panicznego mogą pojawiać się myśli o własnej śmierci, zawale serca itp. Wydaje się jednak, że nie jest to ten sam rodzaj lęku, którego wszyscy doświadczamy w życiu codziennym, myśląc o śmierci. Jak sobie radzić z atakami paniki? Czym są ataki paniki oraz czym różnią się od lęku przed śmiercią? (więcej…)

Czytaj więcej
dziecko młodziesz depresja

Depresja u dzieci i młodzieży

Depresja doświadcza nie tylko dorosłych. Coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Nazywanie swoich uczuć, samoobserwacja czy adekwatna ocena własnych zachowań i myśli może być dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest pozostawanie z młodym człowiekiem w żywej, bliskiej i bezpiecznej relacji. Może być ona czynnikiem chroniącym przed wystąpieniem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Dodatkowo, pozwala rodzicom na zauważenie niepokojących zmian w zachowaniu dziecka.

(więcej…)

Czytaj więcej
zadanie dziecko lęk lokronawirus

Czas koronawirusa a lęki dziecka

W związku z możliwością powrotu młodszych dzieci do szkół Twój Psycholog Ursynów & Żoliborz przygotował dla nich zadanie terapeutyczne. Jego celem jest oswojenie możliwych lęków, dotyczących koronawirusa Covid-19. Ćwiczenie ma pomóc dzieciom zaadaptować się do nowej sytuacji pandemicznej bez lęku o swoje zdrowie. Często zdarza się, że dzieci nie komunikują wprost swoich obaw i lęku. Dlatego warto poświęcić chwilę na takie ćwiczenie, aby zbadać obawy i lęki najmłodszych domowników – efekty mogą zaskoczyć.

(więcej…)

Czytaj więcej
emocje dziecko

Emocje a dzieci- domowa przygoda

Domowa przygoda z emocjami to projekt stworzony z myślą o rodzinach, w których obecne są młodsze dzieci lub wymagające wsparcia w rozumieniu emocji swoich i innych. Inicjatywa jest propozycją formy wspólnego spędzenia czasu podczas izolacji związanej z koronawirusem. Obecnie wiele zmienia się w życiu każdego z nas. Najmłodsi obserwują to i mogą nie rozumieć, co i dlaczego się dzieje. Budzi to w nich różne emocje. Zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych są dostępne dla rodziców i dzieci na wyciągnięcie ręki. (więcej…)

Czytaj więcej
dziecko psycholog depresja książki dla dzieci

Trudne emocje oczami dziecka

„Dziewczynka, która zgubiła uśmiech” M. Hart  to poruszająca książka dla większych dzieci (+9 lat). Przedstawia trudne emocje oczami dziecka. Mówi o smutku, pustce, rozpaczy czy depresji. Lektura nie jest z gatunku lekkich i przyjemnych, ale porusza bardzo istotne kwestie. Co więcej, obraz malowany przez autorkę odzwierciedla wewnętrzną przemianę, która może mieć miejsce w depresyjnych zaburzeniach nastroju u dzieci i nastolatków.

(więcej…)

Czytaj więcej
psycholog dziecięcy, lęl, dziecko

Huebner o lękach i zmartwieniach dziecka

Książka „Co zrobić gdy się martwisz” autorstwa Dr Dawn Huebner to pozycja skierowana do dzieci przeżywających nadmierny lęk oraz ich rodziców i opiekunów.  W przystępny sposób przybliża założenia terapii poznawczo-behawioralnej i krok po kroku prowadzi czytelnika przez wszystkie najważniejsze techniki, pomagające zrozumieć i poradzić sobie z nadmiernym zamartwianiem się.

(więcej…)

Czytaj więcej
przemoc

Procedura Niebieskiej Karty

Niebieska karta to procedura, która ma pomóc powstrzymać przemoc w rodzinie. Polega na współpracy kilku jednostek (np. policji, opieki społecznej, szkoły itd.), udzielających wsparcia w sytuacji przemocy. Założenie Niebieskiej Karty nie wiąże się z automatycznym zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Innymi słowy, nie wszczyna postępowania karnego, ale jeśli ofiara zdecyduje się kiedyś złożyć takie zawiadomienie, karta może stanowić dowód w sprawie. Dzięki Niebieskiej Karcie służby i instytucje mają określone obowiązki względem osoby doznającej przemocy (dorosłego lub dziecka) oraz osoby stosującej przemoc (sprawcy).

(więcej…)

Czytaj więcej
depresja żałoba

Żałoba i depresja w ujęciu psychoanalitycznym

Żałoba w ujęciu psychoanalitycznym jest określana szerzej jako „utrata obiektu”. To stan, jakiego doświadczamy w wyniku straty. Zazwyczaj kojarzymy ją ze śmiercią bliskiej nam osoby. Utratą może być śmierć, ale również rozstanie, opuszczenie, zdrada, porzucenie, uraza, rozczarowanie. Obiektem zaś kochana osoba, ale też praca, pasja, dom, zdrowie, rodzina, obraz własnego ciała, nasze plany i nadzieje. Każda utrata oznacza rozłąkę i rozdzielenie. Wywołuje ból psychiczny, rozpacz, osamotnienie, tęsknotę. Natomiast depresję specjaliści postrzegają jako stan silnej nieświadomej identyfikacji z utraconym obiektem. Umożliwia on zaprzeczenie utracie, powodując zarazem niemożność przeżycia żałoby. To destrukcyjny, niszczący dla podmiotu, osłabiający funkcje życiowe proces,  który może nawet prowadzić do aktów samobójczych.

(więcej…)

Czytaj więcej
Call Now Button